Tempo utworu…

Jak trudno utrzymać odpowiednie tempo grania o tym chyba nie muszę mówić, szczególnie gdy dopiero zaczynasz swą przygodę z gitarą. Jest jednak na to rada. Ciekawym narzędzie, które Ci w tym pomoże jest metronom. Poniżej przedstawię Ci jak możesz z niego skorzystać.

Całkowicie za darmo możesz skorzystać z metronomu online, znajdującego się na stronie www.metronomeonline.com.

Jak korzystać z metronomu???

Po wejściu na stronę, na środku zobaczysz metronom w kształcie okręgu.

metronomeonline

Zewnętrzna skala od 40 do 208, są to oznaczenia tempa. Tempo jest mierzone w ilościach uderzeń na minutę. Czyli np. tempo 72 oznacza, 72 uderzenia na minute.

W wewnętrznym okręgu jest skala słowna (largo, adagio, allegro, itd.), która była wykorzystywana w czasach zanim wynaleziono metronom. W dzisiejszych czasach też można spotkać takie oznaczenie, choć ja osobiście nie miałem z nimi do czynienia. Jest to skala w języku włoskim i określa też często nastrój utworu (szybki, wolny). Więcej na ten temat dowiesz się na samej stronie, pod linkiem „ How to use a metronome„.

By uruchomić metronom, wystarczy kliknąć na kropkę (maksymalnie zewnętrzny okrąg) wybierając odpowiednie tempo. Metronom sam przełączy się w stan ON i zacznie odgrywać wybraną prędkość.

Gdy dopiero zaczynasz grać na gitarze, proponuję Ci ustaw metronom na takim tempie, z jakim jesteś w stanie grać, a z biegiem czasu podnosić poprzeczkę coraz wyżej (czyt. szybciej ;)).

Niech prędkość będzie taka, byś ledwo wyrabiał się pomiędzy jednym biciem a drugim, a gdy zaczniesz swobodnie przechodzić pomiędzy chwytami to przyśpiesz do momentu gdy znów ledwo będziesz się wyrabiać, aż do oczekiwanego efektu.

Metronom ten posiada dość ciekawą dodatkową funkcją, dzięki której możesz nastroić swą gitarę – jest ustawienie A440 (obok OFF). By dowiedzieć się więcej na ten temat zapraszam Cię do osobnego artykułu: Jak nastroić gitarę.

7 Komentarzy

Skip to comment form

  • Justa on 24/02/2011 at 22:52

  Wiatam Ja rowniez mam problem z szybkim przemieszczaniem akordów ale i rowniez by dzwiek był czysty (przy szybkiej zmanie przycisnie mi sie zle strune i dzwiek jest beznadziejny co zrobic ? czy to kwestia wprawy? zaczełam gre 4 miesiace temu uczac sama sie w domu przy waszych lekcjach za ktore dziekuje. pozdrawiam

  • Justa on 24/02/2011 at 22:37

  dziekuje za cierpliwe lekcje i wszelkie rady metronom napewno sie przyda dzieki pozdrawiam

  • natusia961 on 16/08/2010 at 14:18

  Moj nauczyciel mówi, że dobrze mi idzie prawą reką, czyli bicia. I z szybkością bić też nie mam problemu, ale jak gram z akordami to nie zdążam przemieścić palców gdy jest za szybki utwór.

  • on 16/08/2010 at 07:00

  Napisz konkretniej z czym masz problem. Czego nie rozumiesz.
  Będzie łatwiej Ci pomóc.

  • natusia961 on 15/08/2010 at 21:59

  Ja jakos nie umiem z tym tempem sobie poradzić ..:/
  I nie moge obcykać tego metronomu..;/

  • OcK on 07/02/2010 at 09:58

  Maniek, dobre dobre, a o tyle lepsze od „wyrabiania tempa samemu”, że przy metronomie wpajasz sobie długości nut i równe „taktowanie”. Grając z metronomem przyzwyczajasz się równego bicia, bez utraty tempa utworu. Pamiętaj, że metronom też możesz ustawić najpierw wolniej, niż oryginalne tempo utworu 🙂

 1. no to jest dobre ale ja wolę po woli sam sb tempo wyrabiać ;]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.